1.deň
Príchod do Keflavíku, ubytovanie.
2.deň
Zoznámime sa navzájom a po oboznámení sa s plánom cesty vyrážame na Zlatý okruh. Jeho súčasťou je národný park Þingvellir. Na tomto historickom mieste sa nachádzal prvý parlament na svete a pomyselne sa tu stretáva Európa s Amerikou. Absolvujeme úchvatnú prechádzku v priekope medzi tektonickými doskami, kde sa nakrúcala aj štvrtá séria Hry o tróny. Navštívime národný park a uvidíme ako sa preberá k životu s rozprávkami Siedmich kráľovstiev. Uvidíte aj činný gejzír Strokkur poblíž oddychujúceho svetoznámeho Geysiru. V tento deň nás ešte čaká ohromujúci “zlatý” vodopád Gullfoss, nad ktorým sa často tvorí podmaňujúca dúha.
3.deň
Presunieme sa k vodopádu Seljalandfoss, padajúcom z bývalých útesov do 60 m hĺbky. Ak bude priaznivé počasie, prejdeme sa poza padajúci vodopád a budeme mať šancu na neskutočné zábery.Nasledovať bude ďalší vodopád Skógafoss, voda ktorého sa pri dopade triešti, čím počas slnečných dní takmer vždy vyvolá dúhový efekt. Miestne povesti hovoria, že prvý osadník tejto časti ostrova Þrasi Þórólfsson tu zakopal poklad.
Prejdeme sa cez pláž Sólheimasandur k vraku amerického lietadla, ktoré tu havarovalo v sedemdesiatych rokoch.
Polostrov Dyrholey je tiež známy ako Cape Portland podľa anglických námorníkov. Je z neho nádherný výhľad na ľadovec Mýrdarsjökull, čierné lávové polia a na pobrežné útesy. (sezóna, v ktorej prilieta Alka Bielobradá, Fratercula arctica je zvyčajne od 15. mája do 20. augusta) Večer strávime na Čiernej pláži. Navštívime mestečko Vík í Mýrdal. Napriek tomu, že počet obyvateľov sa pohybuje len okolo 300, je to najväčšie sídlo v rozmedzí 70 km. Prejdeme sa po čiernej pláži, jednej z desiatich najkrajších pláží sveta. Atlantický oceán sa tu ukazuje v plnej sile. Môžeme pozorovať aj skamenelých trolov počas prílivu. Mestečko leží pod ľadovcom Mýrdarsjökull, ukrývajúcom sopku Katla. Táto naposledy vybuchla v roku 1918 a tak sa jej ďalšia možná erupcia blíži…
Na západ od Vík leží “fotogenická” hora Reynisfjall, pozrieme si ju a urobíme krátku prechádzku po čiernej pieskovej pláži Reynisfjara so stĺpcovitými čadičovými útvarmi a jaskyňami vytvorenými činnosťou oceánu. Pre ešte krajšie zábery odporúčame si pre váš fotoaparát zaobstarať statív. Prejdeme sa aj okolo mysu Hjörleifhöfði, takmer najjužnejšieho bodu Islandu.
4.deň
Národný park Skaftafell pokrýva územie asi 4 800 km2, ktoré bolo po stáročia utvárané ohňom sopky Öræfajökull a vodou ľadovcov Skeiðarájökull a Skaftafellsjökull. Vulkanické erupcie zapríčinili bahnotoky (islandsky jökulhlaup), ktoré naposledy v roku 1996 rozvodnili rieku Skeiðará. Je tu príjemná klíma a uvidíme tu mnoho druhov vtákov a možno aj polárne líšky. Prejdeme sa k vodopádu Svartifoss, padajúcom do hĺbky 12 metrov. Bol pomenovaný Čierny vodopád podľa čiernych čadičovýc stĺpov, ktoré ho obklopujú. Prejdeme sa aj k ľadovcu. Zamierime do ľadovcovej lagúny Jökulsárlón, kde fakultatívne môžeme absolvovať výlet loďou medzi plávajúcimi kusmi ľadovca a vynárajúcimi sa tuleňmi.
5.deň
Navštívime oblasť Eldhraun s 25 km dlhým kráterom nazývaným Lakagigar, ktorý vznikol počas erupcie v rokoch 1783 a 1784. Erupcia je považovaná za najničivejšiu v histórii. Jej následky boli katastrofálne, zomrelo 20 % Islanďanov a zahynula vyše polovica domácich zvierat. Dnes je lávové pole pokryté mäkučkým machom. Jedovaté splodiny v osemnástom storočí zasiahli úrodu aj v Európe a niektorá historici následky nedostatku potravy dávajú do priamej súvislosti s Francúzskou revolúciou v roku 1789. V tento deň ešte navštívime Kirkjubæjarklaustur, kde sa prejdeme po výnimočnej prírodnej čadičovej dlažbe, pripomínajúcej dlaždice kostola.
6.deň
Zátoka veľrýb, turistika k najvyššiemu islandskému vodopádu Glymur s výškou 196 m. Návštívime výstavu na opustenej farme, bývalú britskú vojenskú základňu. Môžeme zbierať slávky v zátoke, uvidíme továreň na spracovanie veľrýb a späť sa vrátime podmorským tunelom.
7. deň
Hveragarde – horúca rieka, geotermálny chlieb, návšteva skleníkov využívajúcich geotermálnu energiu, kde sa pomocou hydrofonie pestuje zelenina a ovocie dokonca aj banány. Fakultatívna možnosť jazdy na koni alebo kúpanie v termálnom bazéne. Poloostrov Reykjanes, most medzi dvomi kontinentami, medzi Severoamerickou a Euroázijskoutektonickou doskou. Navštívime rybárske mestečko Gardur s romantickými majákmi. Nakoniec si necháme svetoznámu islandskú atrakciu – kúpanie v Modrej lagúne. (fakultatívne).
8.deň
Na tomto mieste vybudoval svoju farmu prvý osadník. Reykjavík v preklade znamená “Dymová zátoka” podľa stúpajúcich stĺpov pary z vyvierajúcich horúcich prameňov v tejto oblasti. Celé mesto ako na dlani si pozrieme z veže vodárne Perlan, ktorá je zároveň aj vyhliadkovou reštauráciou. Nenecháme si ujsť vilu Hofdi, kde sa na pamätnom stretnutí v roku 1986 zišli Michail Gorbačov s Ronaldom Reaganom. Toto stretnutie odštartovalo ukončenie studenej vojny. Na plastickej mape Islandu v budove radnice si názorne ukážeme plán našej cesty. Navštívime Dom vulkánov, kde nám premietnu film o erupcii z roku 1973 na Ostrovoch západných mužov a tiež známej erupcii sopky Eyjafjallajökull z roku 2010, ktorá zastavila medzinárodnú leteckú dopravu. Poblíž známej koncertnej haly Harpa si môžete dať hot dog v rovnakom stánku ako Bill Clinton pri jeho návšteve Islandu. Okúpeme sa v Atlantickom oceáne na mestskej pláži so saunou a termálnym bazénom na sedenie. Neobídeme ani centrum mesta, ktoré ponúka nespočetné množstvo štýlových reštaurácií, kaviarničiek a klubov. Fakultatívne – pozorovanie veľrýb.
9.deň
Odlet z Keflavíku.